Rozdrabniacze i przepompownie czyli pomysł na dodatkową łazienkę
Nieraz domy, szczególnie te starsze, nie posiadają na piętrze lub poddaszu łazienki, a istnieje miejsce na jej wygospodarowanie. Przeszkodą jednak może być zbyt duża odległość od pionu kanalizacyjnego. Jednak i ten problem można rozwiązać dzięki zastosowaniu nowoczesnych produktów – rozdrabniaczy i przepompowni. Te specjalne urządzenia sprawdzą się wówczas, gdy będziemy chcieli zaadaptować na łazienkę pomieszczenie z dala od pionu kanalizacyjnego lub w piwnicy, poniżej przyłącza kanalizacyjnego, lub też remontując istniejącą łazienkę będziemy chcieli zmienić ustawienie urządzeń. w taki sposób, że nie będzie można odprowadzać od nich ścieków grawitacyjnie. Urządzając łazienkę w nowym miejscu musimy jeszcze pamiętać o jej odpowiedniej wentylacji.

ths.pl
Jakie zatem mamy możliwości i jak działają rozdrabniacze i przepompownie? Tego typu urządzenia służą do automatycznego przetłaczania ścieków na taką odległość i wysokość aby mogły dalej spływać grawitacyjnie na zewnątrz do sieci kanalizacyjnej lub szamba. Każde tego typu urządzenie składa się z rozdrabniacza, pompy i sterownika włączającego i wyłączającego jego silnik. W czasie gdy urządzenie pracuje, noże rozdrabniacza obracają się tnąc stałe składniki ścieków na drobne cząstki. Co ważne, takie urządzenie można podłączyć do zwykłej sieci 230 V. Wyboru konkretnego urządzenia dokonuje się w oparciu o wiele parametrów, jak rodzaj i ilość urządzeń w łazience oraz ilość odprowadzanych ścieków. nie bez znaczenia jest również wielkość i odległość na jaką należy przetoczyć ścieki. Jeden metr przetłoczenia ścieków przez pompę w pionie odpowiada ok. 10 metrom w poziomie. Stosując rozdrabniacze nie trzeba też obawiać się nieprzyjemnych zapachów przenikających z nowej łazienki do sąsiednich pomieszczeń, ponieważ wszystkie mają szczelne zamknięcie z gumową uszczelką, a wiele modeli posiada także filtr węglowy pochłaniający zapachy.
Do wyboru mamy rozdrabniacze wolnostojące, przeznaczone do misek wiszących oraz rozdrabniacze wbudowane. Pierwszy rodzaj rozdrabniaczy nazywany jest też przystawkowym i umieszczany jest bezpośrednio za miską ustępową stojącą. Na rynku znajdziemy modele dość wąskie, które zajmą mało miejsca. Bez problemu kupimy także rozdrabniacze do miski wiszącej, nawet takie ze stelażem, fabrycznie w nie wbudowane. W przypadku wyboru stelaża standardowego, urządzenie rozdrabniające umieszcza się obok stelaża i zasłania np przykrywką rewizyjną.
Rozwiązaniem do nowo powstającej łazienki lub w przypadku przesuwania miski ustępowej na inną ścianę jest zakup miski ustępowej z wbudowanym rozdrabniaczem, która nie wymaga już osobnej spłuczki i jest obsługiwana przyciskiem na obudowie. Można ją kupić w wersji stojącej lub wiszącej.