Kwestie techniczne czyli o czym nie można zapomnieć przy wyborze zlewozmywaka

Wybierając zlewozmywak zwracamy uwagę na jego wygląd, kształt, wielkość oraz materiał, z jakiego jest wykonany. Nie możemy jednak zapominać o kwestiach technicznych, bez których montaż danego modelu może okazać się utrudniony czy wręcz niemożliwy. Pierwsza kwestia to podejście wodociągowe. sposób jego podciągnięcia zależy od rodzaju baterii, jaką chcemy przy zlewozmywaku zastosować. Jeśli dojście wody robimy tylko pod baterię, wówczas wystarczy aby miało średnicę pół cala – zarówno dla wody zimnej, jak i ciepłej. Jeśli jednak chcemy też podłączyć zmywarkę, to wówczas średnicę dojścia dla wody zimnej trzeba przeliczyć, w zależności od tego czy mamy baterię z perlatorem, czy podejście jest długie, czy też np. dość pionowe.

montaż zlewozmywaka

castorama.pl

Drugi rodzaj podejścia do zlewozmywaka to kanalizacja. Wykonuje się je przy wykorzystaniu przewodu o średnicy przynajmniej 50 mm. Jeśli mamy zmywarkę czy suszarkę do prania, odpływ musi mieć syfon przeznaczony dla tych urządzeń. Jeśli chodzi o doprowadzanie wody i odprowadzanie ścieków, to należy jeszcze pamiętać o ujęciu wody, zarówno ciepłej, jak i zimnej, które powinno zostać zlokalizowane na wysokości około sześćdziesięciu centymetrów od podłogi w centralnej części szafki na zlewozmywak. Z kolei instalację odpływową można przeprowadzić w ścianie lub na jej powierzchni, co jednak będzie rozwiązaniem mniej estetycznym. Ważne jest także, aby rury miały średnicę nie mniejszą niż 40 mm. Nie można też zapomnieć o zachowaniu przynajmniej pięcioprocentowego spadku, co pozwoli na sprawne pozbycie się wszelkich resztek, które z naczyń trafiają do zlewu. Odpływ tych nieczystości powinien znajdować się na wysokości około 45 cm od podłoża.

I w końcu kolej na dodatki do zlewozmywaka, a dokładnie – baterię. Musi ona kształtem, masywnością i formą pasować do zlewozmywaka i całego wystroju kuchni. Dobrze, jeśli jest wyposażona w napowietrzacz bo to pozwala na oszczędność wody nawet do 50%. Warto wybrać baterię z blokadą gorącej wody, jeśli w domu są dzieci.