Jak wybrać kabinę prysznicową?

W popularnym postrzeganiu kabiny prysznicowej, jest ona zwykłym parawanem pasującym zwykle do kilku rodzajów brodzików – płytkich, głębokich, wykonanych z różnych materiałów, jak akryl czy stal. Takie elementy najlepiej zestawiać u jednego producenta, bo wtedy mamy gwarancję, że wszystko będzie pasowało.

Zawsze wielkość i kształt kabiny trzeba dopasować do wielkości łazienki oraz potrzeb jej użytkowników. Za standardowy uważa się brodzik o wymiarach 80×80 cm. Jednak wygodniejszy będzie taki, którego przynajmniej jeden bok będzie miał długość minimum 90 cm.Większa łazienka daje też zdecydowanie więcej możliwości – pasują do nich kabiny narożne, rozległe, zarówno przyścienne, jak i wolnostojące. Do mniejszych łazienek pasują kabiny półokrągłe narożne. Kabina prysznicowa może opierać się na brodziku o kształcie prostokątnym, kwadratowym czy półokrągłym. Ważna jest też szerokość wejścia do kabiny, a to zależy od rodzaju drzwi do kabiny. Najwygodniej korzysta się z kabiny z drzwiami dwuskrzydłowymi, otwieranymi na boki. Jednak wymagają one większej przestrzeni po obu stronach kabiny. Jeśli mamy mało miejsca, pozostają drzwi przesuwne lub harmonijkowe.

sanplast.pl

sanplast.pl

Wybierając kabinę, powinniśmy także zwrócić uwagę na to z czego parawan jest wykonany. Może to być tworzywo, jak i szkło hartowane – przeźroczyste, przydymione, mleczne, we wzorki. Tworzywo jest lekkie i tańsze od szkła, jednak mniej trwałe i daje gorszy efekt wizualny i estetyczny. Z kolei szkło hartowane używane do produkcji kabin jest odporniejsze na uszkodzenia i zarysowania. Może być też pokryte specjalną warstwą zabezpieczającą przed osadzaniem się brudu i kamienia. Na jakość i estetykę kabiny wpływa też rodzaj zastosowanych profili – mogą być aluminiowe lub z tworzywa. Zamiast profili, w droższych modelach ze szkła hartowanego, stosowane są zawiasy, które nadają kabinie optycznej lekkości.

Innym rozwiązaniem do łazienki zamiast kabiny prysznicowej jest natrysk bez kabiny, oddzielony ścianką i zamykany np. szklanymi drzwiami. Rezygnacja ze standardowych kabin i oddzielenie prysznica ścianką to dobre rozwiązanie do małych łazienek. Daje również wiele możliwości indywidualnej i niepowtarzalnej aranżacji łazienki. Ścianka może być wysoka do samego sufitu lub niższa, pełna, cała przeszklona. Taka ścianka może być jednocześnie podporą w czy blatu lub szafek z umywalkami. Można też schować za nią miskę ustępową i bidetową. Dodatkowym atutem jest to, że same drzwi do kabiny są tańsze niż cała kabina.