Rodzaje baterii łazienkowych

Pamiętamy zapewne czasy, kiedy w łazienkach montowano jedynie baterie dwuuchwytowe, najczęściej mocowane na ścianie – zarówno w przypadku umywalki, jak i baterii wannowej z prysznicem. Obecnie dominują modele jednouchwytowe, które są z mieszaczem, termostatyczne, elektroniczne czy z efektami specjalnymi. Można je montować na ścianie, jednak częściej są umieszczane na urządzeniu, do którego są przeznaczone. Coraz częściej mamy też do czynienia z bateriami podtynkowymi i wówczas widoczne są tylko drobne elementy natynkowe, a cała reszta jest schowana w ścianie.

świecąca bateria

www.wyposazam.pl

Z termostatem

Baterie termostatyczne mają wbudowany termostat, który w krótkim czasie miesza wodę gorącą z zimną do takiej temperatury, jaka została wcześniej ustawiona. Zabezpiecza to przed poparzeniem nawet wówczas gdy jest awaria zimnej wody, ponieważ termostat zablokuje wypływ tej gorącej. Jest to zatem doskonałe rozwiązanie do domu gdzie są małe dzieci.

Inna możliwość wyboru to baterie elektroniczne, które są sterowane za pomocą fotokomórki reagującej na ruch. aby ją uruchomić, nie trzeba dotykać żadnych przycisków ani uchwytów – wystarczy jedynie podstawić dłonie pod fotokomórkę. Takie rozwiązanie jest szczególnie często spotykane w obiektach użyteczności publicznej, takich jak np. galerie handlowe. Jest to bowiem rozwiązanie bardziej higieniczne niż standardowe baterie z uchwytem, których każdy dotyka po skorzystaniu z toalety.

Z gadżetami

Ciekawym rozwiązaniem są baterie wielootworowe, które montuje się na brzegu lub obudowie wanny, ewentualnie umywalki. I jeszcze baterie dla miłośników gadżetów i efektów specjalnych. Mogą mieć kryształowe pokrętła, podświetlany strumień wody czy zamiast tradycyjnej wylewki – szklany dysk z którego leci woda kaskadą. Atrakcyjnym wizualnie, a przy tym funkcjonalnym efektem jest kolo wody zmieniający się w zależności od jej temperatury, dzięki czemu na pierwszy rzut oka widzimy czy woda nie jest zbyt gorąca lub zbyt zimna.