Po czym można poznać dobry zlewozmywak?

Zlewozmywak to element wyposażenia kuchni, bez którego nie da się obejść. Jednak nie wystarczyć kupić pierwszy z brzegu model, żeby nasza kuchnia stała się w pełni funkcjonalna, a strefa mokra spełniała doskonale swoją rolę.

Na co zatem powinniśmy zwrócić uwagę wybierając zlewozmywak? Jest kilka parametrów, które determinują użyteczność danego zlewu w konkretnej kuchni, konkretnego użytkownika. Przeciętny inwestor zazwyczaj w pierwszej kolejności zwraca uwagę na jego kształt i wielkość, a dokładnie – ilość komór czy ociekacz. Oczywiście te kwestie są istotne, niemniej jednak nie należy zapominać o tak ważnej kwestii, jak materiał, z którego wykonano zlewozmywak. A obecny rynek oferuje mnóstwo rozwiązań w tym względzie, a producenci prześcigają się w coraz to nowych rozwiązaniach autorskich, opatentowanych. Najczęściej wybierając zlewozmywak sięgamy po modele ze stali, nadal również emaliowanej, chociaż zdecydowanie rzadziej niż to było czynione jeszcze kilkanaście lat temu. Inne rozwiązania to różnego rodzaju kompozyty, a ponad to ceramika czy nawet szkło, chociaż raczej jako element ozdobny niż główny materiał, z którego wykonano zlew.

zlewozmywak ceramiczny

villeroy-boch-pl

Dużą popularnością cieszą się obecnie wymienione wyżej kompozyty, a ich rodzajów jest na prawdę dużo. Za to ich wspólne cechy to trwałość, odporność na zabrudzenia i plamy, wysoką temperaturę czy łatwość utrzymania w czystości. Jednak nie tylko takie cechy materiału wpływają na decyzje zakupowe klientów, bo inne materiały też mają swoje zalety, ale styl, w jakim urządzona jest kuchnia.

Wybór zlewu wyznacza również sposób jego montażu, ponieważ podobnie jak w przypadku umywalek do łazienki, zlewy można montować na szafce czy też wpuszczać je w blat, a także podwieszać. A co do kształtu i wielkości zlewozmywaków, to i tu wybór jest ogromny. Mogą to być zlewy okrągłe, kwadratowe, prostokątne czy owalne. Mogą posiadać jedną, półtora, dwie czy nawet dwie i pół komory. Mogą też mieć pełny ociekacz lub tylko jego namiastkę. Zanim wybierzemy np. ilość komór w zlewie, zastanówmy się jak intensywnie będzie użytkowany. Jeśli mamy zmywarkę to wówczas jedna komora lub jedna komora z kawałkiem ociekacza będą wystarczające, bo na co dzień nie będziemy w zlewie robić zmywania, ewentualnie opłuczemy produkty spożywcze czy umyjemy pojedyncze elementy zastawy, które są nam akurat potrzebne, lub sposób ich wykonania nie pozwala na mycie w zmywarce.