Coraz popularniejsze rozwiązanie w domu – sauna

Sauna kojarzy się ciągle z luksusem, z pomieszczeniem stanowiącym dodatkową atrakcję w hotelach, SPA czy na basenach i mało kto nadal montuje saunę we własnym domu. Tymczasem zdrowotne działanie sauny na organizm jest ogromne, dlatego dysponując wolną przestrzenią, jak osobne pomieszczenie czy duża łazienka, warto rozważyć inwestycję właśnie w saunę. Większości z nas sauna kojarzy się jako pomieszczenie z drewna. Tymczasem nic bardziej mylnego i lokalizacja sauny oraz jej fachowy montaż mają ogromne znaczenie dla jej przyszłej funkcjonalności. Oczywiście można pokusić się o samodzielną budowę sauny, jednak bezpieczniej i pewniej będzie skorzystać z usług fachowej ekipy, zapoznając się wcześniej z zasadami montażu sauny, aby wiedzieć jakie czynności powinny w czasie takiej budowy zostać podjęte. Od fachowości montażu zależy czy sauna będzie tylko drewnianym pomieszczeniem służącym do specyficznej kąpieli, czy także miejscem dającym efekt, który będzie nas przyciągał do powrotu do sauny i korzystania w pełni z jej uroku i właściwości.

www.designboom.com

www.designboom.com

W pierwszej kolejności, zanim zamówimy saunę, musimy przemyśleć ile osób będzie z niej korzystało na raz, a co za tym idzie jak duża sauna jest nam potrzebna. Wówczas będziemy mieli możliwość wyboru jak najlepszej lokalizacji sauny. Jednak nie tylko ilość miejsca jest tu decydująca – również kwestie instalacji elektrycznej – a konkretnie jej mocy. Sauna mała, przeznaczona dla maksymalnie dwóch osób może nie przekraczać kubatury 4 m3 i wówczas do jej ogrzania wystarczy piec jednofazowy. Jeśli będzie większa, wówczas już niezbędne będą trzy fazy. Drugą sprawą jest wymagana wysokość pomieszczenia na saunę, która jest określana przez producentów jako wymagana ze względów głównie przeciwpożarowych. Nawet mała sauna wymaga pomieszczenia o wysokości przynajmniej 2 metrów.
Kolejna kwestia istotna przy montażu sauny to wielkość powierzchni nieizolowanej takiej jak ceramika, beton czy szkło, a następnie odpowiednia wentylacja, zależna od rodzaju sauny. W przypadku sauny suchej wystarczająca będzie zwykła wentylacja grawitacyjna z nawiewem pod piecem, który zgodnie ze sztuką budowy sauny powinien znajdować się na ścianie drzwiowej.

Zatem aby myśleć o montażu sauny musimy mieć przede wszystkim pomieszczenia o odpowiedniej wysokości, sprawną wentylację oraz odpowiednie przyłączę energii. Niezbędna jest też równa, pozioma posadzka, najlepiej wyłożona płytkami. Z kolei dla wygody samego korzystania z sauny, najlepiej aby w jej pobliżu znajdował się prysznic, służący zarówno do opłukania ciała przed wejściem do sauny, jak i schłodzenia się po wyjściu z niej. Podobnie ma się kwestia z WC. Ideałem będzie miejsce, które pozwoli na podziwianie z sauny pięknych widoków za oknem, przy jednoczesnym zachowaniu intymności, co spotęguje efekt odprężenia i pozytywnego działania kąpieli w saunie.