Coraz popularniejsze rozwiązanie w domu – sauna cz. II

Gdy mamy już ustalone miejsce na saunę, kolejnym etapem jest jej montaż. W pierwszej kolejności należy pamiętać o tym, że przyłączenie do instalacji elektrycznej wymaga zatrudnienia elektryka z odpowiednimi uprawnieniami, umożliwiającymi przeprowadzenie stosownych badań wykonanej instalacji. Jest to niezbędne z punktu widzenia bezpieczeństwa użytkowania sauny. W całym montażu sauny najprostszym etapem jest montaż jej obudowy oraz drewnianego wnętrza. Sauna może być wykonana z gotowych paneli lub z pojedynczych drewnianych elementów na konstrukcji. Ważne, aby w trakcie montażu zostawić dylatację między ścianami sauny a pomieszczenia. Nie poleca się do budowania sauny bali drewnianych, ponieważ drewno jest materiałem podatnym na działanie warunków atmosferycznych i może dochodzić do jego wypaczania, co przy belkach o grubości np. 50 mm może nawet uniemożliwić budowanie. Budując saunę należy trzymać się projektu, ponieważ lokalizacja poszczególnych jej elementów ma ogromne znaczenie dla poprawności działania, komfortu i bezpieczeństwa korzystania z sauny.

A jeśli boimy się samodzielnej budowy sauny, możemy kupić gotową, co daje pewność posiadania przez nią wszelkich niezbędnych certyfikatów i spełniania norm technicznych. Oprócz tradycyjnej sauny, jak sucha fińska, na rynku dostępne są również np. galo sauny czyli sauny z elementami soli, występującej w postaci lamp umieszczonych w niszach solnych ścian albo też koszyczków solnych nad piecem.
Bez względu na to czy wybierzemy saunę projektowaną na zamówienie, czy też skorzystamy z prefabrykatów, nigdy nie będzie to gotowa do wstawienia sauna i zawsze będzie wymagała dodatkowych czynności montażowych. Można zminimalizować te czynności kupując gotowe panele, wśród których znajdziemy zarówno części ścian, sufitu i podłogi, jak również elementy wyposażenia. Najwygodniej zakupić elementy do sauny o wymiarach między 1,2×1,2 m do 3×2,5 m. Szkielet sauny i jej wnętrze pozostają drewniane, natomiast z zewnątrz można ja wykończyć bardziej niekonwencjonalnie, np. płytkami czy płytą pilśniową.

fitnesslaguna.pl

fitnesslaguna.pl

Rynek oferuje wiele wariantów jeśli chodzi o wielkość sauny, począwszy od na prawdę małych, o powierzchni 1,5 m2, w których siedzimy, a które mogą się zmieścić nawet w łazience, po duże, z bokiem o wymiarach minimum 2 metry, co umożliwi dorosłej osobie przyjęcie pozycji leżącej, w której ciało bardziej równomiernie się ogrzewa.
W kabinach o większych wymiarach mogą przebywać jednocześnie dwie-trzy osoby, wtedy relaks w saunie może być bardziej ekonomiczny (kabinę trzeba nagrzać do odpowiedniej temperatury bez względu na liczbę przebywających w niej osób). Wysokość kabiny nie musi być we wszystkich miejscach jednakowa (saunę można umieścić na przykład pod skosami), ale tam, gdzie stoi piec, powinna wynosić co najmniej 2 m. Saunę można także postawić na zewnątrz domu – jeśli tylko powierzchnia działki na to pozwala. Wówczas montujemy ją w dodatkowym, niewielkim domku, ponieważ zamontowana bezpośrednio na powietrzu będzie generowała zbyt duże straty ciepła.