Bidet w łazience

Polacy coraz większą uwagę przywiązują do higieny, mają też coraz większe łazienki w nowobudowanych czy remontowanych domach i mieszkaniach. Dlatego coraz częściej można w nich spotkać bidet jako element wyposażenia.Ogólnie ujmując, bidet służy higienie intymnej po skorzystaniu z toalety. Wiele osób używa bidetów również do mycia nóg. Bidet swoim wyglądem przypomina miskę ustępową, ale ze względu na pełnioną funkcję bliżej mu do umywalki. Pozwala w sposób szybki i wygodny zadbać o czystość, nadaje się więc idealnie dla osób starszych czy niepełnosprawnych.

www.archiexpo.com

www.archiexpo.com

A jak zbudowany jest bidet? Otóż bidet składa się z dwóch elementów – miski na kształt ustępowej oraz baterii. Producenci ceramiki łazienkowej produkują całe serie łazienkowe, w których nie brakuje również bidetów. Jest to ważne ze względu na estetykę wnętrza jakim jest łazienka oraz jej odpowiednią, spójną aranżację. Bidety zatem, podobnie jaki miski ustępowe mogą być stojące lub wiszące, a ze względu na ich główną funkcję, lokalizacją najbardziej odpowiednią są okolice sedesu. Odpływ z bidetu do kanalizacji ma taki sam charakter jak w umywalce, można go zamknąć korkiem i napełnić wodą, a zabezpieczeniem przed zalaniem jest przelew. Z kolei baterie bidetowe do złudzenia przypominają zwykłe baterie, z tą jednak różnicą, że umieszczony jest na ich wylewkach perlato, który pozwala na ustawienie strumienia wypływającej wody w wybranym kierunku. Najczęściej stosuje się tu baterie jednouchwytowe, a także takie, które mają termostat umożliwiający ustawienie jednej stałej temperatury.
Do produkcji bidetów używa się ceramiki identycznej jak ta stosowana do produkcji toalet i umywalek. Może być to zarówno ceramika szkliwiona, jak i nieszkliwiona. Może też być w kolorze innym niż biały, co jest coraz popularniejsze w nowoczesnych łazienkach.

www.uktaps.co.uk

www.uktaps.co.uk

Aby można było zastosować bidet w łazience, wnętrze to musi mieć określone minimalne rozmiary, aby znalazło się w niej miejsce na dodatkowe urządzenie. Tylko wtedy korzystanie z niego będzie łatwe i wygodne, bo gdy zabraknie wygody, w większości przypadków bidet będzie tylko dodatkowym, nieużywanym meblem. Dla wygodnego korzystania z bidetu, odległość od jego przodu do znajdującej się po przeciwnej stronie ściany lub elementów wyposażenia łazienki powinna wynosić minimum 60 cm, jednak zaleca się aby było to 80 cm. Podobnie jeśli chodzi o odległość od pralki, jeśli jest ona umieszczona obok bidetu. Ponieważ najwygodniej i najbardziej intuicyjnie ulokować bidet obok miski ustępowej, należy zachować w tym przypadku odstęp od niej minimum 30 cm, przy czym sprawa wygląda podobnie jeśli chodzi o zachowanie odległości od umywalki, ściany bocznej czy np. wanny i kabiny prysznicowej. Jeśli nie dysponujemy łazienką na tyle dużą by zamontować w niej wygodny do używania bidet, można skorzystać z rozwiązania w postaci deski bidetowej, której montaż polega na zamocowaniu na desce ustępowej. Sterowanie wodą odbywa się poprzez umieszczone z boku przyciski. Można też skorzystać z rozwiązania kompaktowego, które polega na połączeniu miski ustępowej z bidetem, czyli technologii dwa w jednym. Niestety są to jednak nadal bardzo drogie rozwiązania. Zatem jeśli nie dysponujemy wystarczającą przestrzenią na bidet, a z drugiej strony nie możemy pozwolić sobie na montaż deski bidetowej czy urządzenia dwa w jednym, wówczas jest jeszcze jedna możliwość. warto rozważyć znacznie tańsze i proste w realizacji rozwiązanie, a mianowicie zamontowanie w umywalce dodatkowego elementu w postaci słuchawki prysznicowej z przyciskiem. Po naciśnięciu takiego przycisku woda zostanie skierowana z kranu do węża. Można takie rozwiązanie wykorzystać, jeśli miska ustępowa znajduje się w pobliżu umywalki. Wówczas toaleta może w taki sposób spełniać funkcje bidetu.
Sam montaż tradycyjnego bidetu polega na przygotowaniu podejścia wodociągowego w ścianie lub montażu stelaża jeśli na takim ma zostać umieszczony bidet. Zakłada się zawory lub tzw. kolanka na oczkach wodociągowych, montuje w bidecie baterię i syfon, przytwierdza bidet, podłącza wężyki do baterii, syfon do kanalizacji, a całość uszczelnia silikonem sanitarnym.