Rodzaje systemów do uzdatniania wody z kranu

Czysta i bezpieczna woda bez przegotowania, prosto z kranu to nie mrzonka. Taką możliwość dają nam obecnie nowoczesne rozwiązania w postaci między innymi systemów do uzdatniania wody, które działają w oparciu o specjalne filtry. Taki system jest montowany najczęściej w szafce pod zlewozmywakiem w kuchni, dzięki czemu nie zaburza aranżacji tego wnętrza, jest schowany i spełnia swoją rolę – oczyszcza wodę.

Jakie mamy rodzaje systemów do uzdatniania wody?

Pierwszy typ to uzdatniacze klasyczne, tradycyjne. Co to oznacza? Otóż nie posiadają kranu i cała woda poddawana filtracji wypływa zamontowaną na zlewozmywaku baterią kuchenną. Wadą takiego rozwiązania jest to, że w efekcie pracy takiego systemu oczyszczana jest cała woda w dużej ilości, co nie zawsze jest konieczne, a powoduje, że zastosowane filtry dużo szybciej się zużywają.

Bardziej nowoczesnym i oszczędnym rozwiązaniem jest system uzdatniania wody z baterią, od niedawna obecny na polskim rynku. Najczęściej w skład takiego systemu wchodzą przyłącza oraz wymienne wkłady filtrujące, jak również osobna wylewka do oczyszczonej wody. Zainstalowany filtr zapewnia pełną ochronę przeciwbakteryjną. Dodatkową baterię na przefiltrowaną wodę montuje się w blacie kuchennym.

filtry do wody

instalacjebudowlane.pl

Typ trzeci to system z baterią trójdrożną, która ma dwie różne dźwignie – uchwyty. Pierwszy z nich odpowiada za przepływ zimnej wody filtrowanej, druga ciepłej i zimnej wody niefiltrowanej. Taki filtr można zamontować zarówno w pionie, jak i poziomie co jest wygodnym rozwiązaniem dla użytkownika, bo może go dopasować ustawieniem do swoich potrzeb i swojej kuchni.

Wybierając system uzdatniania wody powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na jego rodzaj, ale również na ilość załączonych filtrów do umieszczenia w butlach. Zazwyczaj są to standardowe wkłady węglowe lub mechaniczne, jednak można też zamontować lampy sterylizujące lub wkłady filtrujące o właściwościach antybakteryjnych. Dostępne są również filtry mineralizujące, które uzupełniają w wodzie mikroelementy. Taki wybór rodzajów filtrów pozwala na dopasowanie odpowiedniego rozwiązania do konkretnego rodzaju wody – do jej jakości, twardości czy stopnia mineralizacji. Najnowocześniejsze modele mają diody LED, które są umieszczone na wbudowanym w system wskaźniku czasu i informują o konieczności wymiany filtra.