Łazienka w dziecięcym wydaniu

Coraz częściej projektując dom czy kupując duże mieszkanie mamy do dyspozycji dwie łazienki. Jeśli mieszkają z nami dzieci, wówczas jedną z nich możemy przeznaczyć specjalnie dla nich i urządzić tak by służyła im wygodnie przez lata i zachęcała do codziennej dbałości o higienę. Przygotowując takie pomieszczenie pamiętajmy jednak o funkcjonalności elementów wykończenia wnętrza i urządzeń sanitarnych, a nie tylko o wyglądzie i przyjaznej dzieciom kolorystyce.
W łazience dla dzieci można zastosować wiele udogodnień, które na co dzień z kolei byłyby utrudnieniem dla korzystających z takiej łazienki dorosłych. Najważniejsze w takiej łazience, a powiązane z jej funkcjonalnością, powinno być zawsze bezpieczeństwo małego użytkownika.

kolorowe grzejniki łazienkowe

allto.pl

Kolory w łazience dziecięcej powinny być ciepłe. Możemy postawić na intensywne, kontrastujące ze sobą płytki na ścianach i podłodze, z dobranymi odpowiednio, bardziej neutralnymi dodatkami albo też przeciwnie – białe lub inne neutralne w kolorze ściany ożywić elementami o intensywnych barwach czy z wzorami rodem z dziecięcych bajek. Jeśli zdecydujemy się na bardziej stonowane barwy płytek czy farby na ścianach, możemy je ożywić kolorowymi dziecięcymi naklejkami ściennymi, także imitującymi lustro, a bezpiecznymi, bo wykonanymi nie ze szkła, a z lustrzanej folii. Ciekawym dodatkiem będą kolorowe meble łazienkowe czy kolorowe grzejniki, które same w sobie będą stanowić idealną ozdobę dziecięcej łazienki.

Urządzając łazienkę przeznaczoną dla dzieci nie unikniemy również tematu jej wyposażenia w niezbędne sprzęty łazienkowe. Jeśli mamy możliwość przeznaczenia łazienki wyłącznie dla małych dzieci, licząc się z tym, że za kilka lat będziemy ją remontować i dostosowywać do potrzeb nastolatka, możemy łazienkę wyposażyć w mniejsze sanitariaty, a w przypadku umywalki, zamontować ją na niższej wysokości, dzięki czemu nie będzie potrzeby wspinania się przez maluchy na różnego rodzaju taborety, nawet specjalnie do tego przeznaczone, w formie podestów. Lepsza niż wanna będzie kabina prysznicowa z dużym i głębszym brodzikiem, który dla małego dziecka będzie stanowił świetne miejsce do zabawy w kąpieli. Jeśli jednak z założenia mamy w łazience wannę, wówczas warto skusić się na kupno profesjonalnego fotelika kąpielowego, z którego korzystać może maluch od siódmego do szesnastego miesiąca życia. Specjalne siedzisko mocowane przyssawkami na dnie armatury nie krępuje ruchów. Z kolei dla niemowląt i noworodków niepotrafiących siedzieć przydadzą są plastikowe wanienki o wyprofilowanej budowie, które można umieścić na specjalnym stelażu lub bezpośrednio w wannie, wyposażone w praktyczny korek do spuszczania wody. A dla starszych dzieci warto zakupić specjalną matę antypoślizgową do wanny z czujnikiem zmiany temperatury i wyposażyć łazienkę w akcesoria zachęcające do kąpieli. Oprócz zabawek do wody, mogą to być kolorowe kubki, wieszaki na szczotki, gumowe mydelniczki i słuchawki prysznicowe w kształcie zwierzątek znakomicie urozmaicą codzienną higienę.