Rodzaje baterii kuchennych

Nowoczesne baterie kuchenne to nie tylko element funkcjonalny niezbędny w każdej kuchni, ale i element estetyczny i dekoracyjny, który wraz z innymi kuchennymi akcesoriami nadaje temu wnętrzu charakteru i designerskiego wyglądu. Do tego odpowiednio dobrane do naszych potrzeb baterie ułatwiają pracę, a także pozwalają na zwiększenie ergonomii w kuchni.

Zanim wybierzemy odpowiednią dla siebie baterię kuchenną, warto zapoznać się z dostępnymi rozwiązaniami rynkowymi i typami tych urządzeń. A do wyboru mamy baterie ścienne i stojące, jedno i dwuuchwytowe, z różnym rodzajem wylewki. Baterie stojące, nazywane inaczej sztorcowymi, są montowane obrzeżu zlewozmywaka lub na blacie kuchennym. Z kolei, jak sama nazwa wskazuje, baterie ścienne montuje się w ścianie, na wysokości ok. 25-35 cm od blatu.

allto.pl

allto.pl

Baterie jednouchwytowe pozwalają na ustawienie odpowiedniej temperatury wody za pomocą jednej dźwigni. Ta sama dźwignia pozwala też na regulację strumienia wody. Z kolei baterie dwuuchwytowe mają dwa kurki, z czego poprzez jeden odkręcamy wodę zimną, a drugi – wodę ciepłą. Zanim ustawi się za ich pomocą pożądana temperaturę wody, musi jej nieco spłynąć, co nie jest ani ekonomiczne, ani ekologiczne, dlatego też tego typu baterie cieszą się coraz mniejszą popularnością wśród użytkowników. Jednak jeśli mamy wnętrze w stylu retro, mogą się okazać jedynymi pasującymi do wystroju kuchni.

allto.pl

allto.pl

W codziennym użytkowaniu baterii zlewozmywakowej ważne jest również to, jaka jest wylewka tej baterii. Przede wszystkim musi ona mieć odpowiednią wysokość, bo tylko taka zapewni nam wygodę użytkowania i mycia naczyń – np. wysokich szklanek czy garnków. Zawsze wysokość wylewki baterii należy dopasować do głębokości zlewozmywaka. Jeśli nasz zlewozmywak jest z tych najgłębszych, wystarczy niska bateria z prostą wylewką, wychodzącą pod kątem czterdziestu pięciu stopni. Jeśli nasz zlewozmywak ma przynajmniej szesnaście centymetrów głębokości, wówczas idealnym rozwiązaniem będą baterie z wylewką w kształcie litery U. A jeśli nasz zlewozmywak ma głębokość poniżej 16 cm, to wówczas szukajmy baterii o wylewce w kształcie litery F. Wybierając baterię i wysokość wylewki, a także jej zasięg należy pamiętać, że strumień wody powinien z niej spadać na środek komory zlewozmywaka, aby zmywanie było ergonomiczne i wygodne.

allto.pl

allto.pl