Jak obudować wannę?

Dla pełni estetyki wykończenia łazienki, wanna wymaga obudowy. Jej rodzaj dobierany jest do typu wanny oraz planowanego wykończenia łazienki jako całości. Najłatwiej i najszybciej jest zamontować gotową obudowę, którą można później w razie potrzeby zdjąć. Mocuje się ją do specjalnych podpórek lub na zatrzask, do krawędzi wanny oraz do ściany. Nie jest tu potrzebne żadne dodatkowe wykończenie.Na rynku dostępne są osłony zarówno dedykowane do danego produktu, jak i uniwersalne, odpowiednie do wanien o określonych wymiarach i kształcie. Zaletą takiej obudowy jest łatwość demontażu, np. w przypadku awarii.

kenio.com.pl

kenio.com.pl

Kolejne rozwiązanie do obudowy wanny to nośniki polistyrenowe, które zamawia się do konkretnego typu wanny, warto zatem uprzednio sprawdzić, czy producent oferuje takie nośniki do wybranego przez nas produktu. Taką gotową formę przykleja się do podłoża i osadza w niej wannę. Taka forma chroni wodę w wannie przed ostygnięciem, a także niweluje odgłosy przy nalewaniu wody. Zewnętrzną stronę formy wykańcza się płytkami ceramicznymi lub tynkiem dekoracyjnym, ale co ważne – wodoodpornym.

Częstym sposobem obudowywania wanny jest wykorzystanie płyt gipsowo-kartonowych. Wykonuje się w tym celu konstrukcję na stelażu, najlepiej z metalowych profili. Jeśli mamy wannę owalną, to do tego typu obudowy wykorzystamy specjalne płyty elastyczne lub zwykłe, wygięte na mokro. Styki płyt, które znajdują się wzdłuż słupków, wypełnia się masą szpachlową na siatce i zaciera do uzyskania efektu gładkości.

Bardziej związanym z podłożem sposobem na obudowę wanny jest wykonanie obmurówki. Wykorzystuje się do tego materiały łatwe do obróbki – bloczki z betonu komórkowego, bloczki silikatowe. Wykonanie takiej obmurówki przy wannach łukowatych jest pracochłonne, ale możliwe. Tak wykonaną obmurówkę wykańcza się tynkiem lub płytkami ceramicznymi.