Jak mieć czystą wodę bezpośrednio z kranu?

Czysta woda prosto z kranu nie jest w dzisiejszych czasach pobożnym życzeniem i rzeczą niemożliwą do osiągnięcia, czy też osiągalną tylko dla wybranych. Współczesne rozwiązania pozwalają na oczyszczanie wody kranowej nie tylko w obiektach użyteczności publicznej, ale i w domu przeciętnego Kowalskiego. Zatem jakie mamy w tej kwestii możliwości? Podstawą są specjalne filtry, które instaluje się w kuchni. Po co je w ogóle instalujemy? Chociaż w wielu regionach woda jest coraz lepszej jakości, to jednak są ciągle obszary, gdzie nadal jest twarda, zatem ma niszczący wpływ na instalację i urządzenia wodne, ponieważ zapycha je wapiennym osadem. W domach jednorodzinnym można zamontować urządzenie uzdatniające na ujęciu doprowadzającym wodę do domu, a w przypadku mieszkań – w kuchni, gdzie pobieramy wodę do celów spożywczych i do picia.

W ofercie firm produkujących filtry, które poprawiają jakość wody, a co za tym idzie, także jej smak, jest wiele rozwiązań, zarówno najprostszych, jak i tych nieco bardziej skomplikowanych. Najłatwiej kupić dzbanek filtrujący, jako rozwiązanie najprostsze i najtańsze, a także od razu gotowe do użycia, bez konieczności instalacji urządzeń. Taki niewielki dzbanek stawiamy w dowolnym miejscu na blacie kuchennym. Taki dzbanek to w istocie dwa pojemniki w jednym. Mniejszy z filtrem służy do nalewania wody z kranu, a do większego, znajdującego się pod nim spływa woda już oczyszczona, zdatna do spożycia. Woda kranowa przepływa zatem powoli przez filtr, a cały proces oczyszczania odbywa się na zasadzie grawitacji.

filtry do wody z kranu

wp.pl

Kolejne rozwiązanie to filtry do montowania na kranie lub pod zlewozmywakiem. To urządzenia bardziej zaawansowane jeśli chodzi o zasadę działania, w porównaniu do dzbanków z filtrem. W taki sposób otrzymujemy czystą, przefiltrowaną wodę prosto z kranu. Coraz mniej popularne, ale ciągle jeszcze używane są filtry stojące, montowane na wylewce baterii za pomocą specjalnego zaworu albo na przewodzie doprowadzającym do kranu zimną wodę. Używając urządzeń z wkładami filtrującymi trzeba też zawsze pamiętać o ich regularnej wymianie, zgodnie z zaleceniami producenta. W innym razie nie będziemy osiągać pożądanego efektu jeśli chodzi o czystość wody i jej zdatność do użycia bez przegotowania. Bardziej zaawansowane rozwiązanie to bezpośredni filtr w baterii. Nadają się idealnie do mieszkań w bloku, gdzie nie możemy zamontować uzdatniacza na dojściu wody do mieszkania. Co ciekawe, takie baterie mogą też dostarczać wrzątek bezpośrednio z kranu.

Wracając do filtrów podzlewozmywakowych. Ich dużą zaletą jest zapewnienie stałego dopływu czystej wody już przez samo uruchomienie kranu. Takie filtry montuje się do rury doprowadzającej zimną wodę i montuje w szafce pod zlewem, dzięki czemu filtr nie zajmuje dużo miejsca, jest niewidoczny. Takie filtry podzlewozmywakowe to najczęściej całe systemy do uzdatniania wody, które mogą mieć formę klasyczną, z baterią lub z baterią trójdrożną.