Idealna łazienka pod skosami

Dom z poddaszem użytkowym jest bardzo ciekawym architektonicznie rozwiązaniem, jednak pociąga za sobą szereg problemów do pokonania przy jego urządzaniu. Jednym z naczelnych jest zaprojektowanie wygodnej, ergonomicznej i funkcjonalnej, a przy tym estetycznej łazienki pod skosami. Okazuje się, że jest to trudniejsze zadanie  niż w przypadku łazienek o prostym suficie, ale nie niemożliwe czy szczególnie trudne. Największą trudność stanowi tu zachowanie niezbędnych dla wygody użytkowania odległości i wysokości, a dobrze urządzona, wygodna i funkcjonalna łazienka na poddaszu stanie się niezwykle klimatycznym, a przy tym wygodnym dla użytkowników miejscem w domu.

www.homebook.pl

www.homebook.pl

Podstawowa kwestia to rozmieszczenie wyposażenia łazienki i jego rodzaj, co zdeterminowane jest przez skosy i krzywizny ścian i sufitu. Poza tym montaż sprzętów i urządzeń musi być dokładnie przemyślany, ponieważ w przeciwieństwie do ustawiania mebli w sypialni, sanitariaty montuje się na stałe i ciężko będzie je przemieścić w inne dogodniejsze miejsce.
Aranżując łazienkę pod skosami trzeba zawsze zacząć od dobrego zaplanowania gdzie znajdą się poszczególne elementy wyposażenia i wystroju. Projektując łazienkę trzeba mieć także na uwadze, że przestrzeń użytkowa pomieszczenia na poddaszu jest mniejsza niż tradycyjnej łazienki i ważne jest maksymalne jej wykorzystanie dla zapewnienia wygody użytkowania. Dlatego warto różnego rodzaju wnęki czy fragmenty ścian pod skosami wykorzystać na półki czy dodatkowe schowki. Ważne w tym wszystkim jest to, że naprzeciw potrzebom właścicieli łazienek pod skosami wychodzą producenci, oferując np. kabiny prysznicowe ze ściankami robionymi na wymiar, w różnych kształtach, w zależności od nachylenia skosu. Dostępne są również w sklepach obniżone stelaże podtynkowe do toalety czy bidetów, dzięki czemu będzie możliwość zainstalowania ich przy niskich ścianach kolankowych, które zazwyczaj mają nie więcej jak 80 cm wysokości. Projektując łazienkę na poddaszu trzeba też mieć na uwadze zachowanie odpowiednich odległości. I tak przykładowo w przypadku łazienki z wanną, czubek głowy osoby w niej siedzącej, w zależności od wysokości samej wanny i położenia jej dna w stosunku do podłogi, powinien się znaleźć na wysokości między 95 a 110 cm od skosu, aby kąpiąca się osoba nie zahaczała głową o sufit przy kąpieli, jak i przy wychodzeniu z wanny. Samo wchodzenie i wychodzenie z wanny także musi być swobodne, bo to ma związek z bezpieczeństwem korzystającej z niej osoby. Przed wanną musimy dlatego pozostawić  minimum 70 cm przestrzeni, a wysokość pomieszczenia przy wannie, aby swobodnie koło niej stanąć i się wytrzeć musi wynosić minimum dwa metry.

W łazience z kabiną prysznicową, warto zainwestować w kabinę półokrągłą, narożną, bo w ten sposób zaoszczędzimy nieco miejsca i zachowamy przestrzeń niezbędną do swobodnego korzystania z prysznica, która przed kabiną wynosi około jednego metra, przy wysokości pomieszczenia na poziomie 2,1 m. Z kolei przy umywalce wysokość nie może być mniejsza niż 1,9 m, wówczas będziemy również mogli powiesić nad umywalką lustro. z kolei aby korzystanie z miski ustępowej było wygodne, wstając z niej nie możemy uderzać o sufit, więc wysokość musi wynosić przynajmniej 2 metry, przy jednoczesnym pozostawieniu przestrzeni przed wc o powierzchni około 60×80 cm.