Funkcjonalność i montaż systemów podtynkowych

Systemy podtynkowe są coraz częściej stosowanym rozwiązaniem w nowoczesnych łazienkach, ponieważ pozwalają one stworzyć piękne i praktyczne wnętrze, idealnie dostosowane do potrzeb użytkowników. Ich podstawowe zalety to niepowtarzalny komfort kąpieli, ponadczasowy design i oszczędność miejsca. W ramach systemów podtynkowych dostępne są zarówno pojedyncze elementy do samodzielnego komponowania, jak i praktyczne, gotowe zestawy. Ważne jest ich odpowiednie dobranie do danego wnętrza i potrzeb użytkowników. Niewątpliwie instalacja systemu podtynkowego pozwala na większą swobodę aranżacyjną niż montaż tradycyjnej armatury, ponieważ eksponujemy tylko ozdobne elementy natynkowe, ukrywając rury i przyłącza w ścianie. Zanim przystąpimy do montażu elementów podtynkowych musimy mieć przygotowaną instalację hydrauliczną. Ciepłą wodę doprowadza się z lewej strony, natomiast zimną z prawej, a rozmieszczenie przyłączy w ścianie jest uzależnione od tego, czy woda będzie wypływała tylko z jednego źródła czy też z ich większej ilości. W przypadku zastosowania baterii bez przełącznika natrysku przewody odprowadzające wodę skierowuje się tylko do góry. Z kolei jeśli montujemy więcej niż jeden element, należy wybrać baterię z przełącznikiem natrysku i wyprowadzić przewody zarówno do góry, jak i w dół. Do montażu baterii podtynkowej musimy przygotować kilkucentymetrową wnękę w ścianie, przy czym dokładne informacje jaka to ma być wnęka są dostępne w instrukcji montażu danego produktu. Kolejnym krokiem jest osadzenie korpusu baterii w otworze oraz podłączenie jej do wcześniej przygotowanej instalacji. Ważne, by dokonać ciśnieniowej próby wodnej, pozwalającej na sprawdzenie, czy przyłącza i bateria zostały poprawnie zamontowane, a złącza są szczelne. Dopiero po pomyślnej próbie można się zabrać za układanie płytek.

systemy podtynkowe

deante.pl

Oprócz samego montażu jako kwestii technicznej, ważne jest również odpowiednie dopasowanie modeli systemu podtynkowego do wystroju łazienki oraz do niezbędnej użytkownikom funkcjonalności. Aby użyteczność była jak najlepsza, niezbędne jest właściwe rozmieszczenie poszczególnych elementów systemu. Przyjmuje się, że baterię należy zamontować na wysokości zgiętej w łokciu ręki, co ułatwia jej codzienną obsługę, górną głowicę około 15 cm nad głową najwyższego domownika, natomiast baterię i wylewkę wannową 20-30 cm powyżej brzegu wanny. Dysze instaluje się z reguły wzdłuż jednej lub dwóch pionowych linii. Po zamontowaniu produktów podtynkowych i ułożeniu płytek na ścianie można przystąpić do instalowania części zewnętrznych, takich jak osłony, dźwignie, a w zależności od modelu, także elementy pozwalającego na zmianę funkcji danego produktu. Warto montaż systemu podtynkowego powierzyć doświadczonym fachowcom, ponieważ profesjonalna instalacja sprawi, że przez lata system będzie działał bez zarzutu.

Elementy podtynkowe są funkcjonalne, ale również atrakcyjne wizualnie i zgodne z najnowszymi trendami, dlatego też stanowią doskonałe rozwiązanie do łazienki. Zgodnie z aktualnym trendem wzorniczym, jakim jest ciągle minimalizm, ilość elementów, form i faktur powinna być ograniczona do minimum, co pozwoli uzyskać harmonijne wnętrze, pozbawione zbędnych szczegółów, zakłócających efekt końcowy. Wszystkie sprzęty powinny być funkcjonalne, ale także estetyczne i  właśnie dlatego w tego typu wnętrzach najbardziej wskazany jest montaż elementów podtynkowych, pozwalający ukryć przyłącza i rury w suficie, ścianie bądź podłodze.
Instalacje podtynkowe dają możliwość kompletowania zestawów dopasowanych do potrzeb i upodobań konkretnych użytkowników, a bogactwo elementów pozwala tworzyć różnorodne kombinacje. Niezwykle ważne jest również rozsądne wykorzystanie przestrzeni w niewielkich łazienkach, w których najczęściej montuje się kabinę prysznicową lub wydziela na nią miejsce wykładając dodatkową ściankę płytkami. Wówczas warto zamontować natrysk w postaci instalacji podtynkowej, pozwalającej zaoszczędzić cenne centymetry. Wszystkie rury są ukryte, a na zewnątrz pozostają jedynie źródła wypływu wody oraz bateria składająca się z maskującej rozety i dźwigni. Wybór elementów podtynkowych pozwala na stworzenie pięknej, minimalistycznej łazienki. Pomieszczenie wyposażone w sprzęt tego typu będzie nie tylko pięknie się prezentować, ale także służyć przez długie lata. Wybierając produkty warto zwrócić uwagę na ich jakość, aby cieszyły oczy i były jak najdłużej użyteczne.