Baterie podtynkowe – elegancja i wygoda

Współczesna łazienka kojarzy się nie tylko z zapewnieniem jej podstawowych funkcjonalności dla zabiegów higienicznych, ale również z estetyką wykończenia i jakością zastosowanych rozwiązań jeśli chodzi o ceramikę czy armaturę. A łazienka nowoczesna, elegancka wymaga przy tym prostych form i rozwiązań minimalistycznych, także jeśli chodzi o rodzaj akcesoriów łazienkowych, takich jak baterie umywalkowe czy prysznicowe. Najlepiej w takiej łazience będą się prezentować baterie podtynkowe, których montaż pozwala na uniknięcie widoczności podłączeń czy rurek, a cała część funkcjonalna, techniczna baterii jest niewidoczna dla użytkownika.

W większości typów, baterie podtynkowe są zbudowane inaczej niż tradycyjne urządzenia, a mianowicie składają się z dwóch elementów: podtynkowego i natynkowego. Aby zamontować pierwszą z części przygotowuje się w odpowiednim miejscu wgłębienie w ścianie, a po zamontowaniu, podłącza się rury doprowadzające ciepłą i zimną wodę. Są też różne rodzaje baterii podtynkowych jeśli chodzi o ich rodzaj –  jednouchwytowe lub z dwoma uchwytami, gdzie jeden to przełącznik prysznica, który umożliwia podłączenie dwóch, a nie jednego elementu instalacji, jak kranu wannowy czy  rączka prysznica. Element podtynkowy służący do sterowania wypływem wody może mieć trojaki charakter. Po pierwsze może to być element z podłączeniem do instalacji wodnej, po drugie z takim samym podłączeniem, a do tego z mieszaczem oraz po trzecie – może mieć formę modułu uniwersalnego, pasującego do znakomitej większości baterii wannowych i prysznicowych.

allto.pl

allto.pl

Część natynkowa z kolei to ostatni etap montażu tego typu baterii. Składa się z osłony, rozety i uchwytu lub pokrętła do regulowania strumienia i temperatury wody oraz przełącznika między wanną a prysznicem.
Użytkowym elementem każdej baterii, także tej podtynkowej są elementy natryskowe, jak wylewki, słuchawki prysznicowe, deszczownice. Tutaj znaczenie dla użytkownika ma jedynie wygląd takiego elementu i jego dopasowanie stylistyczne do wystroju łazienki oraz do gustu domowników. Ciekawe modele różnych baterii podtynkowych można kupić tutaj.